امارات متحده عربی برنامه‌ای برای ارسال یک فضاپیما به مریخ در سال ۱۴۰۰/ ۲۰۲۱ اعلام کرده است که با تحقق این ماموریت امارات اولین کشور عربی خواهد بود که به سیاره‌ای به غیر از زمین سفینه اعزام می‌کند.

 

به گزارش وبگاه physicsworld ، این کاوشگر بدون سرنشین همزمان با پنجاهمین سالگرد استقلال امارات متحده عربی از انگلستان پس از ۹ ماه سفر در فضا به مقصد می‌رسد.
به گفته شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دبی و معاون رئيس جمهور امارات متحده عربی،این کشور به منظور "بیشینه کردن سهم صنایع فضایی از اقتصاد کشورش" سازمان فضایی جدیدی در سطخ ملی ایجاد می‌کند.

ماموریت مریخ و سازمان فضایی جدید تنوع بخشیدن به اقتصاد این کشور در راستای کاهش وابستگی به نفت و گاز و در مقابل افزایش سهم صنایع با فناوری بالا از اقتصاد است.

دانیل وود از دانشگاه جان هاپکینز ایالات متحده می‌گوید این کشور "موسسه علوم و فناوری پیشرفتۀ امارات" (EIAST) را با هدف استفاده از قابلیت و ظرفیت‌های محلی در تحقیق و نوآوری از سال ۱۳۸۵/ ۲۰۰۶ راه اندازی کرده است. وود، که چالش‌های فنی و برنامه‌های فضایی دولتی در سراسر جهان را بررسی کرده است، از تیم موسسه علوم و فناوری پیشرفته امارات نیز بازدید کرده‌است و می‌گوید تیمی هستند سختکوش، جاه‌طلب و کنجکاو که در راه دانش افزایی از فعالیت‌های ماهواره‌ی هستند.

موسسه علوم و فناوری پیشرفته امارات همراه با شرکت کره جنوبی Satrec Initiative، دو ماهواره با قابلیت تصویربرداری از زمین را طراحي و ساخته است.

در حال حاضر موسسه موسسه علوم و فناوری پیشرفته امارات نقش برجسته و اجرایی در ساخت سومین ماهواره خلیفه‌ست دارد که در سال ۱۳۹۶ به فضا پرتاب خواهد شد.

همجنین مراکز دیگری در امارات متحده عربي، شركت‌های yahsatو thuraya  ماهواره‌هایی به کار انداخته‌اند که برای فراهم کردن خدماتی از قبیل شبکه‌های تلفن ماهواره‌ای و تلویزیون‌هایی با کیفیت بالا و پهنای باند اینترنت در نظر گرفته شده‌اند. در مجموع چنین پروژه‌ای بدین معنی است که امارات برای تکنولوژی فضایی بالغ بر ۷ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد.

اين كشور در هر صورت برای امکانات پرتاب که در ماموریت مریخ بسیار حیاتی تلقی می‌شود به دیگر کشور ها متکی است. در عین حال وود تاکید می‌کند که در حال حاضر امارات متحده عربی توانایی پرتاب سفینه به مریخ را ندارد اما علی‌الاصول این هدف با مشارکت مالی موثر و کافی و استفاده از تجربه فضایی سایر کشورها دست یافتنی است.

وود می‌گوید: حال سوال این است که چگونه سازمان فضایی امارات متحده عربی شریک خود را انتخاب کند و اینکه چقدر بروی این پروژه‌ها سرمایه‌گذاری کند. در نهایت این پروژه می‌تواند فرصتی برای مهندسان اماراتی برای یادگیری توانایی‌های جدید باشد. اما رهبران این کشور باید تمایل نهایی خودشان را مشخص کنند: آیا بر سهم محلی تاکید دارند یا آماده ‌ی استفاده از اجتماع جهانی هوا-فضا هستند.

امیر بامه

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید